Опалення для дому
Система опалення є одним із ключових елементів у будь-якому приватному будинку. Вибір правильної системи опалення значно впливає на комфортне перебування у приміщенні та рівень витрат на енергію.
Системи опалення комбінуються із систем генерації теплової енергії (тепломеханічні рішення котелень) та типів опалювальних (тепловідвідних) приладів (систем розподілу теплової енергії).
До систем генерації теплової енергії або як їх ще називають тепломеханічним рішенням котельні відносяться як традиційні системи, реалізовані на базі газових, електро або твердопаливних котлів, так і більш сучасні системи - теплові насоси та геліосистеми.
Для того, щоб система опалення будівлі була ефективною, необхідно провести низку розрахунків і розробити проектну документацію згідно з нормами ДБН, затвердженими Державною інспекцією архітектури та мостобудування України, яка повинна лягти в основу реалізації проекту.
Проект системи опалення необхідний для розрахунку теплових втрат будівлі, враховуючи характеристики зовнішніх і внутрішніх конструкцій, що захищають, і необхідних температурних режимів кожного приміщення, підбору опалювальних приладів та їх тип відповідно до температурного режиму джерела теплопостачання, від конструктивних властивостей приміщень та побажань Замовника.
У процесі проектування проводиться гідравлічний розрахунок, щоб уникнути помилок підбору перерізу трубопроводів, циркуляційних насосів і безпосередньо опалювальних приладів, попереджаючи недогрівання або вибір обладнання, що недоцільно збільшує бюджет.
Перед початком проектування системи опалення необхідно проаналізувати та врахувати всі фактори, що впливають на тип системи:
доступний тип енергоносія на ділянці - наявність газу або твердого палива (дрова, вугілля, пелети), достатня потужність електромережі
тип матеріалів та ступінь утеплення огороджувальних конструкцій будівлі - фундаменту, стін та даху.
площа скління у будівлі та тип вікон (їх рівень енергоефективності, кількість камер, тип профілю)
поверховість будівлі, наявність підвалу
розташування будівлі по сторонах світла та тип місцевості, наявність дерев на ділянці
тип системи вентиляції (природна або з механічним спонуканням)
узгодженість з архітектурно-будівельними кресленнями та дизайнерським проектом.
Найпоширенішими системами в Україні на сьогодні є:
- система опалення газовим казаном
- система опалення електрокотлом
- система опалення твердопаливним котлом
- система опалення тепловим насосом
- комбіновані системи, що складаються з кількох альтернативних джерел генерації теплової енергії, наприклад, газовий котел + електро/твердопаливний котел, або газовий котел+тепловий насос - варіант комбінацій залежить від умов і завдань системи опалення на конкретному об'єкті.
Система опалення газовим казаном.
Газові котли є одним із найпопулярніших варіантів опалення для приватних будинків. Вони використовують природний газ для генерації тепла, що робить цю систему опалення ефективною та економічною. Газові котли зазвичай встановлюються у спеціальних приміщеннях, спеціально призначених для цього – котельні, підвали.
Існує кілька типів газових казанів.
Одноконтурні газові котли мають один контур нагрівання води та використовують його лише для обігріву приміщення.
При опаленні будинку одноконтурним котлом для нагрівання води на опалення зазвичай використовується бойлер непрямого нагріву.
Двоконтурні газові котли мають два контури, один із яких працює на опалення, а другий – на нагрівання гарячої води для системи водопостачання. Коли потрібна гаряча вода, котел перемикається з опалення на гарячу воду.
Також казани відрізняються типом камери згоряння.
У газових котлах з відкритою камерою згоряння (атмосферні котли) продукти згоряння газу видаляються через димар природною тягою, а кисень для горіння забирається з приміщення.
У газових котлах із закритою камерою згоряння (турбовані котли) продукти згоряння газу видаляються через димар, який знаходиться в іншій трубі, через яку кисень для горіння забирається примусово за допомогою вентилятора з вулиці. Такий димар називається коаксіальним, діаметр якого становить не менше 110 мм.
Переваги газових казанів:
- Низькі експлуатаційні витрати. Газові котли працюють на газі, який є дешевшим видом палива, ніж, наприклад, електрика або тверде паливо. Це дозволяє значно знизити витрати на опалення в будинку. Крім того, конденсаційні газові котли мають високий коефіцієнт корисної дії (ККД) - вони використовують енергію палива максимально ефективно.
- Надійність. Газові котли мають велику надійність і довговічність. Вони можуть працювати протягом багатьох років без необхідності ремонту чи заміни. Це робить їх чудовим вибором для тих, хто хоче мати надійну систему опалення, яка служитиме довгий час.
- Висока ефективність. Газові котли мають високий коефіцієнт корисної дії (ККД) – це означає, що вони використовують енергію палива максимально ефективно, що також сприяє економії грошей.
- Екологічна безпека. Газові котли є екологічно чистими та не викидають шкідливі речовини в атмосферу, такі як дим або попіл, що робить їх безпечнішими для довкілля та здоров'я людей.
- Зручність використання . Газові котли легкі в управлінні, мають просту систему управління, і в більшості випадків не вимагають додаткового догляду, як твердопаливні, які потрібно періодично очищати від продуктів горіння.
Недоліки газових казанів:
- Необхідність підключення до газопроводу. Для встановлення газового котла необхідно мати підключення до газопроводу, що може бути проблематичним у ряді випадків. Цей недолік також істотно впливає на автономність системи опалення.
- Висока вартість підведення газу. Встановлення газового котла може бути дорожчим, ніж встановлення інших видів систем опалення через вартість газу на ділянку.
- Ризик витоку газу. Газовий котел працює на газі, який є вибухонебезпечною речовиною, тому необхідно дотримуватись правил експлуатації та техніки безпеки та встановлювати котел тільки у спеціально призначених для цього приміщеннях.